مدیریت BIM و امکانات

مدیریت BIM و امکانات

مدلسازی اطلاعات ساختمان مدیریتی کارآمد از چرخه زندگی محیط ساخته شده است که توسط فناوری دیجیتال پشتیبانی می شود.

 BIM می تواند در کلیه مراحل ساخت ساختمان مزایای بزرگی را برای ذینفعان فراهم کند – برنامه ریزی؛ طرح؛ ساخت و ساز؛ و عملیات و نگهداری. مرحله بهره برداری و نگهداری (O&M) مدت بسیار طولانی را پشت سر می گذارد. هزینه های O&M به مراتب بیش از 70 درصد از کل هزینه های چرخه زندگی است. اتخاذ فرایندها و روشهای دیجیتالی پشتیبانی شده توسط یک سیستم اطلاعاتی قوی و مطمئن مانند BIM ، و اجرای مرتبط با فرآیندهای LEAN ، باعث بهبود چشمگیر نتایج عملکرد مالی و جسمی می شود. به طور کلی بهره وری و عملکرد دارایی فیزیکی کاربر بهبود می یابد. با این حال ، برای انجام این کار ، باید براساس LEAN و سایر شیوه های مدیریت فرآیند که به طور کامل از بهترین فناوری های موجود استفاده می کنند ، در یک محیط داده مشترک (CDE) فعالیت کند. در مرحله O&M ، با توجه به منابع مالی بالا مورد نیاز برای حفظ ساختمان در كیفیت و مقررات استاندارد استاندارد ، حتی افزایش اندك كارآیی ، كوشش مورد نیاز برای معرفی ابزارها ، روشها و فرآیندهای جدید مدیریت دیجیتال را توجیه می كند. مزایای واقعی روش “BIM” زمانی به دست می آید که سرانجام برای مدیریت چرخه عمر املاک و مستغلات استفاده می شود.

تصویب BIM در مرحله O&M

بررسی جدیدی که در طول کنگره تحقیقاتی ساخت و ساز در سال 2018 انجام شده است. از بیش از 100 متخصص صنعت خواسته است تا عمده روندهای موجود در بخش ساخت و ساز را شناسایی کنند. همانطور که در شکل های زیر نشان داده شده است ، تقریبا نیمی از شرکت کنندگان مدیر پروژه یا دستیار مدیر پروژه بودند. تقریباً 60٪ بیش از 10 سال تجربه در صنعت ساخت و ساز داشتند. 52٪ گزارش تجربه BIM را داده اند ، در حالی که مدل سازی شبیه سازی و AR / VR با تنها 11٪ کمترین تعداد را داشتند.

در پاسخ به سوالی درباره رتبه بندی روندهای فناوری در مورد اثربخشی آنها هنگام ادغام در مفاهیم داده آنالیتیکس ، BIM به عنوان فناوری رتبه اول به شکل زیر مراجعه کرد. در این سناریو ، نیاز به پرداختن به مسئله رابطه بین BIM و مدیریت تأسیسات بیشتر از هر زمان دیگر به نظر می رسد. BIM برای مدیریت تسهیلات مرحله نهایی ، نقطه ورود است که در آن کلیه اطلاعات و داده ها ، با آگاهی ساختاری ، از آغاز فرآیند ، به بخشی جدایی ناپذیر از مدیریت و نگهداری یک ساختمان تبدیل می شوند. مدیر تأسیسات دیگر مسئولیت تغییر “لامپهای کم مصرف” یا حفظ آسانسورها نیست بلکه بخشی فعال از فرهنگ جدید همکاری ، پایداری محیط زیست ، اشتراک اطلاعات و ابتکارات ابتکاری است.

دارندگان و سرمایه گذاران پتانسیل های BIM را در طی مراحل ساخت و ساز روشن کرده اند و حتی پتانسیل آن را حتی در مرحله O&M درک می کنند. مسئله اصلی در اختیار مالکان نیست ، مایل به سرمایه گذاری در ازای بازده اقتصادی ، بلکه در سمت مدیران تسهیلات است که فقط امروز شروع به نزدیک شدن به موضوع BIM و مدیریت تسهیلات کرده اند. مزایای واقعی روش “BIM” زمانی به دست می آید که سرانجام برای مدیریت املاک و مستغلات استفاده می شود. BiC-6D بخشی از دیدگاه کلی Lemsys است که هدف آن ایجاد مجموعه ای از راه حل های اختصاصی به مراحل ساخت یکپارچه با ساختمان در بستر همکاری Cloud است. ماژول های اضافی در نظر گرفته شده است تا با مخرج مشترک مدل BIM ، تمام مراحل فرآیندهای لازم برای چرخه زندگی صحیح ساختمان را بپوشانیم.

منبع: https://www.buildingincloud.net/en/bim-and-facility-management/

اشتراک گذاری
By | ۱۳۹۸-۷-۲۸ ۰۹:۴۲:۰۶ +۰۰:۰۰ مهر ۲۸ام, ۱۳۹۸|bim|