نیاز به استانداردهای BIM در ساخت دیجیتال

نیاز به استانداردهای BIM در ساخت دیجیتال

پیاده سازی مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) در پروژه های ساختمانی شامل داده های دیجیتال از ویژگی های فیزیکی و کاربردی اجزای تشکیل دهنده پروژه ساختمانی است. مدل دیجیتال BIM تولید پایه قابل اعتماد برای تصمیم گیری در طول عمر پروژه است و نه تنها مزایای زیادی را در ارتباط با کاهش زمان تحویل پروژه دارد، بلکه همچنین موجب بهبود همکاری بین بخش ها و هزینه ساخت پروژه می شود. استفاده از BIM در رشد سریع در بزرگترین بازارهای ساخت و ساز است و بسیاری از کشورها در سراسر جهان از طریق اجباری در کلیه کارهای عمومی، آن را پیاده سازی نموده اند. اگر چه ایالات متحده آمریکا اولین کشور برای تصویب BIM بود، بالاترین میزان موفقیت BIM در کشورهایی که BIM مورد نیاز است، مانند بریتانیا بر اساس استانداردها و روش های خاص، ثبت شده است. دومین عامل که مانع گسترش BIM می شود، سردرگمی ناشی از طیف وسیعی از نرم افزار BIM و قابلیت همکاری آنها با یکدیگر است، یعنی انتقال داده ها از یک نرم افزار به یک دیگر. کاربران باید قادر به استخراج مدل از یک نرم افزار به دیگری بدون در نظر گرفتن برنامه ای که از آنها استفاده می کنند. استاندارد IFC برای حل این مسئله ایجاد شده است و به طور مداوم بهبود می یابد.

اما چرا استانداردها در پروسه BIM مورد نیاز هستند؟ BIM یک رویه و روش است که نیاز به استانداردها و دستورالعمل ها دارد تا موثر و دقیق باشد.

استانداردها در بسیاری از بخش های زندگی ما وجود دارد و به میزان قابل توجهی کیفیت آیتم های مختلفی که ما هر روز استفاده می کنیم، مانند استاندارد هایی که قبلا برای غذا و برق اعمال شده اند، بلکه همچنین محصولات خود ساختمانی نیز بهبود یافته است. مانند پنجره ها، مواد و غیره. به طور کلی، صنعت تولید و همکاری بخش ها هیچ استثنائی نیست و استانداردها می توانند در ایجاد بهترین فرآیندهای تعاونی و نتایج برای پروژه های ساختمانی از طریق BIM کمک کنند. در بریتانیا، استانداردهای ملی BIM به دلیل قوانین مربوط به تصویب BIM توسعه یافته است. این قانون به طور کامل به تمام مراحل BIM اشاره دارد و شامل تعداد زیادی از اسناد است که روش ها، نقش ها، تحویل ها، سطوح و … را مشخص می کند. کشورهای دیگر مانند فنلاند، نروژ و سنگاپور همچنین دارای استانداردهای ملی BIM هستند و اکثر کشورها در سراسر جهان قصد دارند به دنبال آن باشند. در کشورهایی که BIM نهادینه نشده است و چنین مقرراتی وجود ندارد، چندین سازمان خصوصی و دولتی در حال توسعه طرح هایی با استانداردهای خود برای استفاده از BIM هستند. این، البته، باعث می شود که BIM را در این صنعت بپذیریم، زیرا هر مهندس، معمار و پیمانکار باید بسیاری از استانداردهای منحصر به فرد BIM را برای هر پروژه ای یاد بگیرند.

بیشتر بخوانید:  bim چیست؟

علاوه بر این، جهانی شدن صنعت ساخت و ساز را تحت تأثیر قرار داده است و در پروژه های بین المللی و همکاری نیز افزایش چشمگیری یافته است. واقعیت این است که هر کشوری قوانینی و مقررات خاص خود را دارد که بر پایه استانداردهای بین المللی اروپایی یا جهانی بنا شده است. بهترین استانداردهای BIM شناخته شده در حال حاضر عبارتند از: PAS 1192-2، COBie، NBS National BIM Object Standard و IFC. در تلاش برای ایجاد یک پایگاه استاندارد مشترک بین المللی برای اجرای BIM، در دسامبر 2018 جدید ISO 19650 در فرایند تولید دیجیتال از طریق BIM منتشر شد. ISO 19650 مبتنی بر استاندارد گواهی استاندارد BS 1192 است و وعده داده است که شکاف میان استانداردهای مختلف را متوقف کند. پیاده سازی آن و تا حدی که توسعه BIM در سطح بین المللی تاثیر می گذارد چیزی است که همه ما هنوز هم باید آن را ببینیم. BIM آینده صنعت ساخت و ساز است و هرچقدر صنعت BIM و تمام استانداردهای مربوطه را تصویب کند، هر چه زودتر از مزایای BIM در رابطه با هزینه و زمان تحویل پروژه لذت خواهد برد. ایجاد و پذیرش مشخصات و پروتکل های BIM می تواند به یک روش سازگار و موثر تبادل اطلاعات با مزایای زیادی برای پروژه های ساختمانی منجر شود.

بیشتر بخوانید:  سطح توسعه بیم
راهنمای مدیریت اطلاعات ساختمان بر اساس آیین‌نامه‌ی ‌‌‌BS EN ISO 19650
اشتراک گذاری
By | ۱۳۹۸-۷-۷ ۱۱:۲۸:۴۶ +۰۰:۰۰ فروردین ۳۰ام, ۱۳۹۸|bim|