واژه نامه BIM

واژه نامه BIM

3D Modeling

مدل سازی سه بعدی رایج ترین فرم BIM است که از محیط داده مشترک برای ایجاد و اشتراک اطلاعات گرافیکی / غیر گرافیکی در یک مدل سه بعدی برای همکاری استفاده می کند.

4D Modeling

مدل سازی 4D می افزاید: اطلاعات توالی ساخت و ساز در مدل پروژه که به ذینفعان می دهد بدانند که چگونه پروژه به صورت متوالی توسعه خواهد یافت. در اصل ، این شامل اضافه کردن داده های برنامه ریزی به مؤلفه ها است تا همه از دنباله توسعه مطلع شوند.

5D Modeling

مدل سازی 5D به اطلاعات مربوط به هزینه مربوط می شود و یک مدل BIM را با اطلاعات دقیق در مورد هزینه های مرتبط با مؤلفه ها و سیستم های مختلف غنی می کند. مدل 5D هزینه های سرمایه ، هزینه های عملیاتی و هزینه های جایگزینی مرتبط با هر جنبه فیزیکی یک پروژه را در بر می گیرد. محاسبه با مؤلفه های مختلف درون مدل گرافیکی مرتبط است.

Asset Information Model

یک مدل اطلاعات دارایی در اصل یک مدل BIM است که با تمام اطلاعات لازم برای کار و مدیریت دارایی پس از ساخت و ساز تکمیل شده است. دارایی می تواند به کارهای عمرانی یا زیرساختی یا هر دارایی اختصاصی دیگر در مدل بزرگتر BIM مراجعه کند.

Building Information Model

یک مدل اطلاعات ساختمان (BIM) یک تصویر دیجیتالی یا نمایندگی از اجزای مختلف یک ساختمان یا تأسیسات است که معمولاً در قالب سه بعدی است. مدل سه بعدی با یک بانک اطلاعاتی مرکزی متشکل از اطلاعات مربوط به مواد ، مؤلفه ها ، سیستم ها ، محصولات و ویژگی های آنها در ارتباط است.

(BIM Coordination (Clash Detection

هماهنگی BIM به ذینفعان مختلف اجازه می دهد تا در کل چرخه عمر یک پروژه BIM در رابطه با یکدیگر کار کنند. این کار برای جلوگیری از احتمال درگیری و کشف همین موارد در مراحل اولیه انجام می شود تا به حداقل برسد هدر رفت منابع و دستیابی به مقرون به صرفه باشد. تشخیص Clash به کشف درگیری بین عناصر مختلف ساختاری ، MEP از طریق یک روش دیجیتالی از طریق مدل BIM کمک می کند.

(BOQ (Bill of Quantities

یک لایحه کمیت توسط یک مشاور هزینه یا نقشه بردار کمیت تهیه می شود تا مقادیر دقیق مواد ، قطعات و غیره مورد نیاز برای انجام یک کار را با مراجعه به نقشه ها یا مشخصات ارائه دهد.

(BOM (Bill of Material

لایحه مواد برای ثبت مواد اولیه ، قطعات ، اجزای سازنده ، اجزاء فرعی مورد نیاز برای تکمیل یک پروژه استفاده می شود.

(BIM Execution plan (BEP

یک برنامه اجرایی BIM برای مدیریت تحویل پروژه تهیه شده است. BEP به قراردادهای قبل از قرارداد و قراردادهای پس از قرارداد طبقه بندی می شود که در آن ، BEP قبل از عقد قرارداد در پاسخ به نیازمندیهای اطلاعات ، طرح پیشنهادی را تشریح می کند و BEP پس از قرارداد شامل جزئیات تحویل است.

BS 1192

اصطلاح كد عملي است كه براي ارجاع فرآيند تهيه اطلاعات AEC از طريق مشاركت در يكديگر استفاده مي شود.

BS 1192-4

اصطلاح استاندارد مورد استفاده برای تهیه پیش نویس اطلاعات مشارکتی مربوط به تحقق نیاز به تبادل اطلاعات کارفرما با استفاده از COBie.

(Common Data Environment (CDE

Common Data Environment (CDE) یک مخزن اطلاعات اشتراکی است که می تواند توسط همه ذینفعان در یک پروژه BIM مورد استفاده قرار گیرد. تمام داده های مربوط به یک مدل BIM از طریق CDE از طریق فضای ذخیره سازی ابری ایجاد می شود ، ذخیره و به اشتراک گذاشته می شود که توسط بخش های مختلف / ذینفعان به منظور بهبود هماهنگی و تقویت بهره وری قابل دسترسی است.

Clash Rendition

ارائه Clash (تداخلات) فرایندی است که برای به حداقل رساندن شانس درگیری و تسریع در روند تشخیص درگیری بین مدلهای اطلاعات ساختمان (BIM) که توسط تیمهای مختلف ایجاد شده است ، انجام شده است. ارائه Clash برای کاهش خطاها و به حداقل رساندن هزینه ها انجام می شود.

Uniclass

Uniclass یک سیستم طبقه بندی استاندارد است که در انگلستان استفاده می شود و اجازه می دهد تا اشیاء را به هدرهای عددی دسته بندی کنید. این ترتیب تنظیم ساده اطلاعات بر اساس نوع یا کلاس را تسهیل می کند و برای طبقه بندی در مدل های BIM استفاده می شود.

CIC BIM Protocol

توافق نامه حقوقی استاندارد تهیه شده برای مشتریان ساخت و ساز و پیمانکاران ، حقوق و وظایف اضافی کارفرمایان و طرفین قرارداد برای ارتقاء مشاغل مشترک و کنترل مالکیت معنوی را تشریح می کند.
اشتراک گذاری
By | ۱۳۹۸-۸-۱۷ ۰۱:۳۴:۰۰ +۰۰:۰۰ آبان ۱۷ام, ۱۳۹۸|bim|