۴ اصطلاح رایج در صنعت ساختمان

۴ اصطلاح رایج در صنعت ساختمان

CAD، BIM، VDC، IPD، اصطلاحی است که ما در طی سالهای گذشته شاهد آن بوده ایم و به لطف این روش ها، ما به دنبال ساختن فرآیند سازنده کارآمدتر هستیم، اما تفاوت بین آنها و آنچه در آنها وجود دارد، چیست؟ 

Computer Aided Design/Drafting     

            CAD                      

طراحی کامپیوتری برنامه هایی هستند که توسط طراحان و مهندسان برای ایجاد مدل های دو بعدی و سه بعدی از اجزای فیزیکی استفاده می شود. CAD قوانین T و نوار نقاله های مورد استفاده در طراحی دستی را جایگزین کرد، که اصلی ترین روش برای طراحی مهندسی و معماری بود. مزیت قابل توجهی از برنامه CAD این است که استفاده از اندازه گیری واقعی در جهان باشد. شما می توانید نقاشی یک وسیله نقلیه را در اندازه اصلی آن ایجاد کنید و دوباره آن را به ورق برگردانید، جایی که می توانید نسخه هایی از مقیاس مورد نظر خود را تهیه کنید. اندازه گیری های صحیح انتخاب شده از نقاشی باید با شی در دنیای واقعی هماهنگ باشد، اگر تصور درست صورت گرفته باشد.

بیشتر بخوانید:  مهندسی پیش از نرم‌افزار

Building Information Modeling

BIM

مدل سازی اطلاعات ساختمان یک روش کار مشترک برای ایجاد و مدیریت یک پروژه ساختمانی است. هدف آن جمع آوری تمام اطلاعات پروژه در یک مدل اطلاعاتی دیجیتال است که در آن هر رشته در آن شرکت می کند. استفاده از BIM فراتر از مراحل طراحی است، که شامل اجرای پروژه و گسترش در طول عمر ساختمان می شود، اجازه می دهد تا مدیریت آن و کاهش هزینه های عملیاتی. همانطور که نام متدولوژي کار خود را نشان مي دهد، مدل سازي اطلاعات يا مدل سازي اطلاعات براي ساخت و ساز با BIM شما يک مدل اطلاعات منحصر به فرد را پيشنهاد مي کنيد که در آن عناصر يک تعريف سازنده کامل را به گونه اي ارائه مي دهند که بتوان انواع اطلاعاتي را ايجاد کرد. تجزیه و تحلیل و استخراج بسیاری از اطلاعات مفید است که ما را در تصمیم گیری در هر مرحله از پروژه کمک خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:  bim چیست؟
بیشتر بخوانید:  CAD یا BIM؟

Virtual Design and construction

(VDC)

این مدیریت مدل BIM، از جمله پروسه های قانونی، منابع انسانی و فرآیندهای سازمانی است که برای بهینه سازی و حمایت از اهداف شرکت استفاده می شود. به عنوان یک گام فراتر از BIM، به این ترتیب ما از مدل ها در موثر ترین راه ممکن برای ارائه بیشترین ارزش افزوده به فرآیندهای مرتبط در مراحل مختلف پروژه چرخه زندگی استفاده می کنیم. مناطقی که ما می توانیم VDC را اعمال کنیم عبارتند از:

  • تشخیص برخورد 
  • برنامه ریزی بصری از کار (BIM 4D)
  • برآورد هزینه ها با توجه به برنامه ریزی (BIM 5D)
  • مدیریت تغییر هر دو در مرحله طراحی و در محل بهبود ارتباطات از طریق تجسم
  • برنامه ریزی تدارکات و امنیت در کار پیش سازه و مدولاسیون
  • ارزیابی تاثیر هزینه و نگهداری دارایی ها

مزایای داشتن کل فرآیند ساخت و ساز در یک راه مجازی، کار مشترک را بین عوامل بهبود می بخشد، زمان و هزینه را کاهش می دهد تا بتواند سریعتر تصمیم بگیرد و از برنامه ریزی مطلوب تر و محیط های کارآمدتر و کارآمدتر ایجاد کند. در این مورد، BIM و VDC با دست به دست می آیند، زیرا با BIM، یک پایگاه داده 3D از تمام عناصر ساختاری ایجاد می کنیم و با VDC ما این اطلاعات را برای اجرای پروژه ساختمانی اداره می کنیم. سیستم های BIM به دنبال خودکار به روز رسانی بیشتر اسناد پروژه بر اساس ارتباط بین آنها است.

Integrated Project Delivery

(IPD)

تحویل یکپارچه پروژه یک روش مدیریت و اجرای است که در طول کل چرخه زندگی، چهار جنبه کلیدی یک پروژه را شامل می شود: افراد، سیستم ها، ساختارهای تجاری و شیوه های کار. IPD مبتنی بر توافق است که منافع و اهداف شرکت کنندگان را هماهنگ می کند و موقعیت هر یک از آنها را تعریف می کند. علاوه بر این، یک سیستم همکاری باز، شفاف و مایع ایجاد می کند که شامل نه تنها اعضای معمول و اصلی (مالک، طراح و سازنده)، بلکه همچنین آن موضوعات ضروری در توسعه پروژه است. قراردادها یا قراردادهای IPD COORDINATION را در سطح پروژه ایجاد می کنند و از ظرفیت ها و دیدگاه همه شرکت کنندگان برای بهینه سازی نتایج استفاده می کنند. این افزایش بهره وری را در تمام مراحل (طراحی، ساخت و ساخت و ساز) به دست می دهد، در نتیجه به حداکثر رساندن ارزش، که به مشتری تحویل داده می شود و در همان زمان کاهش می یابد. با IPD ما کار می کنیم به طوری که داده ها به طور مداوم به روز شده، با تمام کسانی که درگیر داشتن دسترسی، به طوری که آنها تمام اطلاعات موجود در زمان واقعی. در این جنبه، روش جدید همکاری BIM که مدیریت اطلاعات پروژه را تسهیل می کند، کلیدی است.

اشتراک گذاری
By | ۱۳۹۸-۴-۲۳ ۲۱:۵۰:۳۱ +۰۰:۰۰ تیر ۲۳ام, ۱۳۹۸|bim|