چرا واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در آینده مهندسی تاثیر گذار است؟؟

چرا واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در آینده مهندسی تاثیر گذار است؟؟

واقعیت مجازی یا واقعیت افزوده؛ کدام یک پیروز میشود؟

یکی از تکنولوژی هایی که چند مدت هست خیلی رواج پیدا کرده و بسیار هم مورد استقبال قرار گرفته تکنولوژی واقعیت مجازی هست. مطمینن همتون یکبار هم که شده هدست باحال واقعیت مجازی رو روی سر خودتون قرار دادید و وارد دنیای واقعیت مجازی شدید. دنیایی که هر چقدر هم فکر کنید طبیعی نیست ولی باز هم وقتی هدست رو میذارید، در دنیای بی حد و حصر اون گم میشید. اما یک تکنولوژی دیگه هم هست که اینروزا خیلی گسترش پیدا کرده که اونم واقعیت افزوده هست.

الان حس میکنم واسه بعضی ها سوال هست واقعیت مجازی و واقعیت افزوده چی هست و اصولا تفاوتشون چی هست؟ بعضی ها هم شاید بگن مگه کلا تفاوت دارن اینا؟ که من میگم اره خیلی هم تفاوت دارن. واقعیت مجازی یا همون Virtual Reality که به اختصار VR خونده میشه به تکنولوژی گفته میشه که به وسیله هدست مخصوصش یک محیطی رو برای شما شبیه سازی میکنه که در دنیای واقعی وجود نداره. جالبه این محیط ها واقعی نیستن ولی شما واقعا حس میکنید در یک دنیای واقعی هستید. دنیایی که 360 درجه و سه بعدی هست و شما میتونید با محیط ارتباط برقرار کنید.

واقعیت افزوده یا همون Augmented Reality که به اختصار AR خونده میشه به تکنولوژی میگن که بر خلاف اسمش تفاوت زیادی با واقعیت مجازی داره. شما به وسیله ای این تکنولوژی دنیای مجازی رو در دنیای واقعی خودتون تجربه میکنید به این معنی که یک سری محتوای مجازی به دنیای واقعی شما اضافه میشه. مثلا فرض کنید روی مبل خونتون نشستید و به وسیله نرم افزار های مخصوص یک لیوان چایی مجازی در دست دارید. خیلی جالب هست نه ؟ اگر بخوام یک مثال نا موفق از این تکنولوژی واستون بزنم عینک هوشمند گوگل بود که نتونست فروش چندانی داشته باشه و یک پروژه ناموفق بود.

شاید بعضی ها الان بگن این لوس بازی ها چی هست ؟ ولی این رو بگم که بدونید این دو تکنولوژی بسیار تاثیر گذار هستن. از اونا در ناسا واسه شبیه سازی ها استفاده میشه. در پزشکی برای شبیه سازی عمل های جراحی استفاده میشه. حتی از اون در جراحی های از راه دور استفاده شده.

نمودار بالا نشون دهنده روند صعودی رشد این دو تکنولوژی تا سال 2021 است، شاید کمتر کسی باشه که در حال حاضر تلفن هوشمند نداشته باشه ولی در چندین سال گذشته پیش بینی این موضوع دور از ذهن نبود پس می تونیم انتظار افزایش کاربران این تکنولوژی رو در چندیان سال اخیر داشته باشیم.

حالا سوال اینجا هست که کدام یک در نهایت پیروز میشه؟ تا الان که به دلیل هزینه بالای VR برای کاربران AR بیشتر تونسته خودش رو در عموم جا بندازه. شرکت های سونی و اپل هم با معرفی تکنولوژی های واقعیت افزوده خود و آوردن اونا در گوشی های پرچمدار خودشون خیلی توی گسترش این تکنولوژی تاثیر گذار بودن ولی اگر بخوایم از تولید کننده ها بپرسیم به دلیل سود بالایی که تکنولوژی VR داره اونا VR رو انتخاب میکنن ولی در نهایت این رقابت، مسابقه ای هست که برنده ای نداره چون هر دو پیروز هستن. تکنولوژی هایی که هم میتونن سرگرم کننده باشن و هم میتونن تاثیر گذار باشن. تکنولوژی هایی که نوید آینده ای متفاوت رو میدن. آینده ای که شاید فقط توی فیلم ها دیدیمش. آینده ای از جنس دنیای مجازی.

حالا سوال اینجاست که چرا این تکنولوژی در مهندسی بسیار تاثیر گذار است؟؟

تا اینجا متوجه رشد و توسعه این دو تکنولوژی شدید اما باید این موضوع رو بدونید که به خدمت گرفتن واقعیت مجازی و واقیت افزوده با توجه به نوع کاربری متفاوت هست درواقع مهندسین در حوزه های مختلف از آن استفاده کرده اند که یکی از اون ها در حوزه ساختمان بوده است.

در حال حاضر شرکت ها و موسسات مختلفی توانستند مسائل و مشکلات مهندسی را با استفاده از این دو تکنولوژی حل کنند که در آینده برایتان بیشتر توضیح خواهم داد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه میتونید وبینار واقعیت مجازی و واقعیت افزوده را رایگان دریافت کنید.

 

بیشتر بخوانید:  آشنایی با ویژگی های توین موشن (Twinmotion)

 

 

اشتراک گذاری
۱۳۹۸-۷-۷ ۱۲:۱۴:۰۰ +۰۰:۰۰

Leave A Comment