سطح توسعه بیم

سطح توسعه بیم

در این مقاله، ما به مفهوم “سطح توسعه” (LOD) نگاه خواهیم کرد و ببینید که چگونه می توان آن را به عنوان پایه ای برای اسناد قرارداد و به عنوان ابزار برای برقراری ارتباط با نیازها مورد استفاده قرار می گیرد. ما خواهیم فهمید که این چارچوب در دو استاندارد “BIM frameworks” (استانداردهای UK BIM و استاندارد US national BIM) اجرا شده است. 

سطح توسعه (LOD) یک مفهوم با تعاریف و پیاده سازی های مختلف است. هسته اصلی این مفهوم این است که سطح توسعه محتوا و قابلیت اطمینان عناصر BIM را در مراحل مختلف یا نقاط عطف تعریف می کند. “محتوا” به معنی اطلاعات هندسی، داده های ساخت یافته و مستندات مرتبط است. اطمینان به این معنی است که چه چیزی استفاده می شود و به چه میزان کاربران پایین دست از اطلاعات می توانند به دقت و کیفیت این محتوا اعتماد کنند. کلاس “LOD” که ما ارائه می دهیم، اگر به درستی استفاده شود، به شما در درک قابلیت استفاده و محدودیت های عناصر مدل سازی کمک می کند. و این فقط مربوط به مقدار یا جزئیات اطلاعاتی نیست که به یک مدل رسیده است مشخصات LOD را می توان به روش های مختلفی مورد استفاده قرار داد. شما می توانید آنها را به عنوان ضمیمه به قراردادها و به عنوان مکمل برنامه های اجرایی BIM استفاده کنید. همانطور که می بینیم آنها نیز به عنوان مرجع در استانداردهای مشترک برای توصیف شیوه های مدیریت اطلاعات استفاده می شوند. به عنوان یک فرض اساسی، مشخصات LOD مراحل مختلف چرخه عمر BIM را تایید می کنند و به نیازهای هر مرحله می پردازند. این تلاش می کند تا به سؤالاتی مانند موارد زیر پاسخ دهد: الزامات محتوای هندسی و داده های مدل برای هر رشته و هر سطح. چه چیزی برای اهداف طراحی مورد نیاز است، چه چیزی برای همکاری ساختمانی و چه چیزی برای مدیریت امکانات مورد نیاز است؟ چه اطلاعاتی می تواند بین فازها و چه اطلاعاتی جایگزین شود؟ چه پیوندی با داده های تاریخی باید حفظ شود؟

بیشتر بخوانید:  bim چیست؟

The US National BIM standard – NBIMS v3

احتمالا شایع ترین شیوه استفاده از اصطلاح توسعه سطح، تعریف LOD “مانند” LOD 100، LOD 200 یا LOD 300 است. این سیستم ابتدا توسط Vico Software به عنوان راهی برای تعریف قابلیت اطمینان و مناسب بودن مدل عناصر برای استفاده در هزینه های مبتنی بر مدل اتوماتیک. در ابتدا ویکو سیستم “سطح جزئیات” (Level of Detail) را نام برد و آن را LOD نامید. از آن زمان، سیستم موسوم به انجمن معماری آمریکایی (AIA) استاندارد عمومی و استاندارد آمریکا شد. هنگامی که AIA آن را برداشت (و علامت تجاری آن)، آن را به “سطح توسعه” (Level of Development) تغییر نام داد. تغییر نام تاکید بر اهمیت این نه تنها در مورد ویژگی های هندسی، بلکه در مورد محتوای BIM برای هر یک از عناصر بود. BIMForum (بخش فعلی ساختمان های هوشمند ایالات متحده ) بر اساس مشخصات استاندارد AIA LOD گسترش یافته و “سطح توسعه مشخصات” منتشر شد. این مشخصات در استاندارد BIM ملی ایالات متحده تعبیه شده است. بنابراین این سیستم به عنوان بخشی از راهنمای NBIMS و به عنوان یک سیستم اغلب مورد استفاده یا مستقل یا به عنوان پایه ای برای سیستم های دیگر جالب است. مهندسان باید تعاریف اساسی سطح LOD را بدانند و باید در مورد محتویات مشخصات BIMForum LOD و کاربرد عملی آن به عنوان یک ابزار مرجع، سند قرارداد و ابزار اندازه گیری پیشرفت را بدانند. اساس سیستم LODXXX این است که اعداد “سطوح توسعه” متفاوت را در نظر می گیرند در حالی که عناصر مدل از طریق این سطوح عبور می کنند و بنابراین تعداد را افزایش می دهد به عنوان هندسه و محتوا بیشتر مشخص و نهایی / خاص / قابل اعتماد می شود. سطوح اصلی در زیر شرح داده شده است.

LOD 100 – کانسپ – در اینجا هیچ اطلاعات هندسی در عناصر مدل، فقط نمادهای با اطلاعات تقریبی متصل وجود ندارد.

LOD 200 – توسعه طراحی – در حال حاضر عناصر متغیرهایی عمومی برای عناصر و تجهیزات هستند – آنها ممکن است اشیا قابل تشخیص یا تخصیص فضا برای هماهنگی بین رشته ها

LOD 300 – مستندات – این سطح باید مناسب طراحی برای قصد پشتیبانی از فرآیندهای مانند هزینه و قیمت گذاری باشد. این مدل ها برای تولید اسناد ساخت و ساز و نقشه برداری استفاده می شود. اکنون باید بتوانید اندازه گیری ها را از مدل ها و نقشه ها انجام دهید و مکان ها باید دقیق باشند

LOD 350 – این سطح هماهنگی مناسب تجارت متقابل را تعریف می کند و شامل اتصالات و رابط بین رشته ها می شود

LOD 400 – ساخت و ساز – این سطح از جزئیات، ساخت و نصب / مونتاژ پشتیبانی می کند. قراردادی قادر به تقسیم الزامات ساخت و ساز می شود و به قرارداد های زیر تعلق می گیرد

LOD 500 – مدیریت امکانات – این سطح هندسه و اطلاعات مناسب برای پشتیبانی از عملیات و تعمیر و نگهداری را دارد. هندسه و داده ها باید ساخته شود و فیلد تایید شود

مثال نشان دهنده پیشرفت جزئیات هندسی در زیر آمده است.

UK BIM

در انگلستان BIM  LOD مخفف “سطح تعریف” (Level of Definition) است. مفهوم این LOD در درجه اول یکسان است، اما ما به برخی از تفاوت ها نگاه خواهیم کرد. LOD انگلستان در استاندارد مدیریت اطلاعات استاندارد PAS-1192-2 تعریف شده است. این استاندارد مهم است زیرا در حال حاضر به عنوان پایه ای برای استاندارد جدید ISO 10950 استفاده می شود. PAS بر روی هر دو هندسه و داده های ساختاری متمرکز شده است و تأیید می کند که تعادل بین آنها در سراسر چرخه حیات عنصر مدل متفاوت است. PAS این کار را با تجزیه LOD به دو جزء انجام می دهد

1- Level of model detail سطح جزئیات مدل – این تعریف می کند که بخش هندسی بخش عناصر BIM دقیق است.

2- Level of model information سطح اطلاعات مدل – این تعریف توسعه و اعتبار داده های ساختار داده (غیر گرافیکی) را از عناصر مدل را تعیین می کند

PAS بیشتر در مورد مراحل بیشتر از مشخصات BIMForum LOD متمرکز است، که با برنامه کاری RIBA سازگار است. سطوح اصلی LOD ها در PAS عبارتند از:

Design طراحی – در اینجا ما نمایش 3D با مشخصات متصل است. جزئیات هندسی باید حداقل تخصیص فضایی برای فضای عملیاتی و نگهداری باشد.

Definition تعریف – نمای کلی هندسی عنصر. خصوصیات و خصوصیات مشخصات برای اجازه دادن به انتخاب محصول سازنده.

Build and commission ساخت و کمیسیون. – محصول ژنریک را با محصول تهیه شده از تولید کننده جایگزین نمایید. جابجایی مجدد / بازگرداندن شی به جسم جایگزینی. همچنین باید موقعیت نهایی لوله و دودکش را شامل شود.

Handover and closeout انتقال و بسته شدن – تمام اطلاعات لازم در مورد محصول باید شامل شود – عملیات و مستندات تعمیر و نگهداری – مدل باید در حال حاضر “دوقلو دیجیتال” – به عنوان ساخته شده است.

Operational and in use عملیاتی و در حال استفاده – مدل اطلاعات مربوط به دارایی با سوابق تعمیر و نگهداری، تاریخ جایگزینی، تجهیزات جایگزین PAS 1192-2 شامل یک ماتریس است که سطوح مختلف و ویژگی های آنها را توصیف می کند. علاوه بر ردیف هایی که در زیر نشان داده شده در زیر ردیف شامل “خروجی”، “اطلاعات پارامتریک” و “اطلاعات بحرانی و منطق” در میان دیگران است.

PAS 1192-2 شامل یک ماتریس است که سطوح مختلف و ویژگی های آنها را توصیف می کند. علاوه بر ردیف هایی که در زیر نشان داده شده در زیر ردیف شامل “خروجی”، “اطلاعات پارامتریک” و “اطلاعات بحرانی و منطق” موجود است.

اشتراک گذاری
By | ۱۳۹۸-۷-۷ ۱۱:۲۲:۳۳ +۰۰:۰۰ فروردین ۲۷ام, ۱۳۹۸|bim|