سوالاتی که شما را با بیم بیشتر آشنا می کند

سوالاتی که شما را با بیم بیشتر آشنا می کند

سوالات زیر شما را با فناوری مدلسازی اطلاعات ساختمان (بیم) بشتر آشنا خواهد کرد:

پیشنهاد میکنیم قبل از مطالعه این قسمت مقاله زیر رو بخوانید

بیشتر بخوانید:  bim چیست؟
  •  عمق مدل بیم چقدر است؟

وقتی یک مدل بیم در پروژه ایجاد می گردد باید معین گردد که چه میزان جزئیات برای مدل نیاز است که معمولا این موضوع پس از طی جلساتی بین مهندسین و کارفرما مشخص خواهد شد. مدل بیم می تواند علاوه بر داشتن هندسه سه بعدی پروژه شامل اطلاعاتی توصیفی و مهم در ساختار طراحی و چرخه حیات پروژه داشته باشد. یک نکته رو نباید فراموش کرد که هرچه میزان دقت مدل بالاتر باشد یعنی مدلی هوشمندتر داشته باشیم قدرت مدیریت و بهره وری ما بالاتر خواهد بود.

بیشتر بخوانید:  ابعاد مختلف مدلسازی بیم را بهتر بشناسیم
  • آیا بیم قدرت همکاری را افزایش می دهد؟

همنطور که قبلا بیان کردیم، در یک مدل بیم نقش های بسیاری فعالیت خواهند کرد پس مهم ترین موضوع همکاری موفق و منظم بین تمامی دست اندرکاران پروژه است. وقتی ما از یک مدل واحد صحبت میکنیم یعنی برای ایجاد یک مدل باید تمامی اطلاعات و هندسه بصورت یکپارچه باشند که همین موضوع بین ابزارهای بیم مثل نرم افزار هم وارد شد. جریان OPEN BIM در همین راستا به وجود آمد و قدرت گرفت. 

  • آیا راه حل بیم عملکرد کافی برای حمایت از پروژه های بزرگ یا پیچیده را دارد؟

 مدل های BIM خیلی بیشتر از پروژه های CAD سنتی بر اساس نقشه ها یکپارچه هستند. این لزوما به این معنی است که اندازه پروژه، رشد چشمگیر در رابطه با الزامات عملکرد است به عبارت دیگر اطلاعات پروژه های بزرگ بسیار گسترده است و نیاز به نرم افزار و سخت افزاری متناسب به خود را دارد ولی تنها بیم می تواند با ایجاد مدل های هوشمند حمایت خود را در چرخه حیات پروژه حفظ کند.

بیشتر بخوانید:  انواع نقش ها در بیم
  • آیا راه حل بیم از استانداردهای محلی پشتیبانی می کند و محتوای محلی کافی را ارائه می دهد؟

پروژه های ساختمانی جزء طراحی منحصر به فرد نیستند، اما راه طراحی آنها متفاوت از کشور است. ارائه دهندگان راه حل جهانی BIM از مفهوم “محلی” در سطوح مختلف پشتیبانی می کنند. هنگامی که ابزار BIM خود را انتخاب می کنید، باید بدانید که چگونه راه حل BIM از استانداردهای طراحی محلی پشتیبانی می کند و آیا محتوای محلی مانند بلوک های ساختمانی هوشمند، لیست قالب ها و طرح های محلی  ویژگی که استانداردهای محلی را دنبال می کنند را دربر می گیرد.

  • ضرورت استفاده از مدل های بیم چیست؟

با توجه به گستردگی پروژه ها و افزایش اسناد استفاده از فرآیند سنتی CAD پاسخگو نیاز های آینده نیست. در واقع بیم علاوه بر ارئه یک مدل هوشمند برپایه اسناد دیجیتال، امکاناتی منحصر به فرد برای ما ایجاد می کند مثل سرعت کشف تداخلات، همکاری چند جانبه، مدیریت صحیح و هوشمند و..پس می توان به طور خلاصه اعلام کرد بیم برای تمامی ذی نفعان پروژه مناسب بود است.

  • آیا بیم پر هزینه است؟

وقتی ما از فناوری جدید و به روز استفاده می کنیم قطعا هزینه های اولیه بالاتری را نسبت به روش های سنتی خواهیم داشت ولی می توانیم این مفهوم را به شکلی دیگر بیان کنیم. در واقع زمانی که هزینه های یک پروژه بیم را مدیریت می کنید متوجه خواهید شد که بخش بزرگی از هزینه های پروژه در روش سنتی اتلاف خواهد شد که این موضوع در بیم اتفاق نمی افتد. در بیم با یکپارچه سازی اطلاعات و هماهنگی هزینه ها علاوه بر هزینه ساخت در طول چرخه حیات پروژه نیز هزینه ها کاهش می یابد

اشتراک گذاری
By | ۱۳۹۸-۴-۱۴ ۲۱:۰۷:۲۰ +۰۰:۰۰ تیر ۴ام, ۱۳۹۸|bim|