bim چیست؟

bim چیست؟

Bim مخفف Building Information Modeling به معنای مدلسازی اطلاعات ساختمان می باشد در واقع پس از سیر تکیل فرآیند CAD با مدلسازی دوبعدی و سه بعدی در حال حاضر به مفهومی به نام BIM رسیده ایم. اگر شما یک کارفرما و یا حتی پیمانکار یک پروژه باشید اولیم موضوعی که میخواهید بدانید این است که تمامی قسمت های پروژه از قبل مشخص و اطلاعات کیفی و کمی آن دراختیارتان باشد..در سیستم گذشته CAD تنها مدلسازی و نقشه های اجرایی و محاسباتی ارائه می شد ولی با حضور bim دیگر تمامی اطلاعات بصورت یک فایل در اختیار مهندسان و یا کارفرمایان قرار می گیرد.

نتیجه تصویری برای ‪bim‬‏

البته نباید فراموش کنیم که Bim یک مفهوم است و تنها به موضوع ساختمان نمی پردازد، بسیاری از بزرگان این متدولوژی می گویند که B در اول Bim نشان دهنده ساخت یا Build است و این یک مفهوم کلی است که تمام ابعاد مهندسی و ساخت رو در بر می گیرد. در واقعا مدلسازی اطلاعات ساختمان انقلابی در شیوه مدیریت یک پروژه ایجاد کرد. مقهومی که خیلی سریع فراگیر شد و بسیاری از سازمان های بین المللی استاندارد های مختص آن منتشر و حتی مهندسین را ملزم به رعایت Bim در پروژه ها نمودند.

اگه بخوایم یکمی ساده تر صحبت کنیم، میتونیم بگیم که هرکسی در بیم یک وظایفی رو به عهده دارد و علاوه براین قابلیت کار اشتراکی در این متد موجب افزایش بهره وری و کیفیت ساخت شده است. همه ی مهندسین در هر حوزه می توانند در بیم فعالیت کنند بطور مثال اولین قدم در بیم که مدلسازی است توسط هریک از مهندسین متخصص صورت می گیرد.

تصویر مرتبط

وقتی میخواهیم یک فعالیت جدید را در بیم مدیریت کنیم با قابلیت های مختلفی ازجمله مدلسازی زمان و مدلسازی هزینه آنالیزهای مختلفی را در بیم می توانیم انجام دهیم که خود اینموضوع موجب افزایش سرعت عمل در ساخت می گردد. آینده مهندسی رو به سوی بیم هست و مدلسازی اطلاعات ساختمان روز به رو سرعت بیشتر پیدا می کند. در حال حاضر بزرگترین کمپانی های ساخت و طراحی از این متد برای طراحی و مدیریت پروژه ها استفاده میکنند.

پروژه های مدل شده در BIM می توانند شامل محصولات و متریال های واقعی بشوند که برای ساخت پروژه در واقعیت نیز به کار خواهند رفت و اینگونه هندسه، ویژگی ها و هزینه های این محصولات نیز به مدل وارد شود و همینطور اطلاعات تماس با تولیدکننده ها و عرضه کننده های این محصولات نیز در مدل در نظر گرفته خواهد شد. بنابراین در زمانی که استفاده این محصولات تایید بشود، این اطلاعات مورد نیاز خواهد بود.

بعلاوه هر یک از المان های یک پروژه ویژگی خود را دارد که به طور مشخص و پارامتریک با سایر آبجکت های یک پروژه در ارتباط است. در این سیستم، اگر یکی از این آبجکت ها ویرایش شود، آبجکت های دیگری که به آن وابسته بوده اند نیز به صورت خودکار ویرایش می شوند.

یکی از نرم افزار های که توانایی زیادی بر پایه bim به مهندسین اضافه کرد Revit هست.این نرم افزار در حال حاضر قوی ترین نرم افزار حوزه bim برای تمامی مهندسین به شمار می آید و روز به روز توسعه و قوی تر نیز می گردد

با استفاده از BIM امکان ایجاد ارتباط بین کار معماران، مشتریان، سازندگان، مهندسان و سایر نقش های وابسته در یک پروژه را در یک روند هوشمندانه و اشتراکی فراهم می گردد.

اشتراک گذاری
By | ۱۳۹۸-۷-۴ ۱۱:۵۷:۳۶ +۰۰:۰۰ بهمن ۱۳ام, ۱۳۹۷|bim|