اسکن سه بعدی در مدلسازی اطلاعات ساختمان (بیم)

اسکن سه بعدی در مدلسازی اطلاعات ساختمان (بیم)

اگر در صنعت ساخت و ساز مشغول به کار هستید ، احتمالاً در یک مقطع عبارت “Scan to BIM” یا “Field to BIM” را پیدا کرده اید. یا ممکن است شما با استفاده از یک اسکنر لیزری سه بعدی به دنبال دریافت مدلی سه بعدی از پروزه های ساخته شده و یادرحال ساخت باشید.

بگذارید با بخشی که احتمالاً با آن آشنا هستید شروع کنیم: BIM. مدل سازی اطلاعات ساختمان یک فرایند بسیار مشترک است که به چندین ذینفع اجازه می دهد تا در برنامه ریزی ، طراحی و ساخت یک ساختمان در یک مدل سه بعدی همکاری کنند. برای ایجاد مدل های دقیق با موفقیت ، داشتن اندازه گیری های دقیق از کار مهم است. با اسکن لیزری سه بعدی ، دقت اندازه گیری ها و محتوای مدل سه بعدی در پروژه های BIM به سطح جدیدی می رسد.

بنابراین .. اسکن به BIM چیست؟ در فرآیند Scan to BIM ، از یک اسکنر لیزر برای گرفتن یک اسکن دقیق سه بعدی از شرایط دنیای واقعی در یک پروژه استفاده می شود. داده های اسکن سپس به یک محیط مدل سازی سه بعدی وارد می شوند تا یا مدل های دقیقاً ساخته شده ساخته شده یا طراحی را با شرایط دنیای واقعی آگاه سازند. Scan to BIM عبارت است از:

فرایند اسکن سه بعدی با لیزر نمایش دیجیتالی دقیق از یک فضای فیزیکی یا سایت می باشد. 

سه مرحله مهم از روند اسکن عبارتند از:

1- جمع آوری داده ها با اسکنر لیزری سه بعدی.

2- برگرداندن این داده ها به دفتر طراحی.

3- استفاده از آن در فرایند BIM.

اسکن لیزری سه بعدی به پیمانکاران اجازه می دهد تا شرایط را به سرعت در یک سایت پروژه جمع آوری کنند تا داده های دقیق و به روز را ارائه دهند که در طی مراحل مختلف طراحی و ساخت مختلف با ارزش هستند. سپس از آن برای تأیید مدلهای ساخته شده ، نظارت بر پیشرفت در یک پروژه ، ایجاد مدلهای ساخته شده برای سازه های موجود یا افزودن داده های طراحی گمشده استفاده می شود. در حال حاضر بسیاری از پروژه ها به یک پیمانکار نیاز دارند تا ابر نقطه را به عنوان یک پروژه نهایی تحویل دهد تا بتواند محل ساخت و سازهای جدید را برای صاحب ساختمان ثبت کند. اسکن به BIM به شما امکان می دهد تا در مدت زمان کمتری یک نمایش دیجیتالی سه بعدی بسیار دقیق از ساختمان خود ایجاد کنید.

برخی از مزایای اسکن به BIM:

  • بخش بزرگی از خطای انسانی را از فرآیندهای اسناد سنتی حذف می کند.
  • داده ها در مدت زمان قابل توجهی کوتاه تر جمع آوری می شوند.
  • اطلاعات سریعتر به اشتراک گذاشته می شوند.

اسکن سه بعدی لیزری چگونه کار می کند؟

به لطف فناوری مدرن اسکن سه بعدی ، پیمانکاران قادر به جمع آوری داده های میدانی با سرعت و دقت بالا هستند. اسکنر لیزری سه بعدی روی یک سه پایه قرار داده شده است و حاوی لیزر بدون چشم است که با سرعت بالایی می چرخد. با برخورد پرتو لیزر به سطح جامد ، موقعیت نسبت به اسکنر به عنوان مختصات X ، Y ، Z (که به عنوان “نقطه” نیز شناخته می شود) ثبت می شود. میلیون ها نقطه از این نقاط ، یک تصویر دیجیتالی بسیار دقیق را تشکیل می دهند که معمولاً به آن ابر نقطه گفته می شود. پس از جمع آوری، اسکنر از تصاویر رنگی استفاده می کند که برای رنگ آمیزی اسکن استفاده می شود تا یک نمایشگر واقع بینانه سه بعدی ایجاد کند. 

اشتراک گذاری
بیشتر بخوانید:  دانشگاه Archdaily
By | ۱۳۹۸-۷-۱ ۱۸:۱۴:۱۹ +۰۰:۰۰ مرداد ۱۴ام, ۱۳۹۸|bim|